Farmaceutická lobby představuje obrovský a nesmírně ambiciózní, penězi motivovaný drogový průmysl, který logicky aktivně tlačí na prodej léků.
Je to byznys!
Lidé, kteří za těmito léky stojí, se nestarají ani o vás, ani o vaše děti. Ale velice schopně se jim to daří předstírat, pomocí všech svých strategicky„nápomocných“ organizací a vzdělávacích internetových stránek, které si v klidu a tichosti sami vytvářejí a sponzorují.
A je to opravdu zjevné.
Ve výše zmiňovaném článku z pera CCHR odhalila americká psycholožka Lisa Cosgrove a další autoři zajímavá fakta o tom, že 100 % členů panelů rozhodujících o „poruchách nálady“ a „schizofrenii a dalších psychotických poruchách“ měli finanční napojení na farmaceutické firmy.
Ve své studii odhalili, že členové takových panelů z těchto „fiktivních poruch“ získávali nezanedbatelné výhody. Zde uvádíme dvě fakta převzatá z tohoto článku:
– Zástupce ředitele pediatrické psychofarmakologické jednotky v Massachusettské všeobecné nemocnici a docent psychiatrie na Harvardské lékařské fakultě „přijal mezi lety 2000 a 2007 jako výdělek od farmaceutických firem 1 milion amerických dolarů“.
– Americký farmaceutický průmysl vynaložil v roce 2004 24,4 % ze svých prodejů na reklamu, srovnejme to s 13,4 % na výzkum a vývoj. Na tlak na prodej svých léků vydali téměř dvojnásobek sumy, kterou investovali do výzkumu, jež by zaručil, že jsou tyto léky skutečně bezpečné.
Podle IMS Health zisky farmaceutického průmyslu z ADHD nadále závratně rostou. Prodeje stimulantů v roce 2012 dosáhly téměř 9 miliard. To je pětkrát více, než před 10 lety.
Farmaceutický průmysl je obrovský konglomerát s dostatkem peněz, díky nimž může platit lékařům, školám, atletům či celebritám obrovské částky, aby jejich léky propagovali a předepisovali.
Ale tím to nekončí…
Farmaceutická lobby vydává mega částky na všemožné organizace, online stránky a také známým veřejným autoritám, aby tyto léky doporučovaly, propagovaly a ujišťovaly veřejnost, že jsou bezpečné. Například Americká psychiatrická asociace (APA) a mnoho dalších podobných organizací dostávají od farmaceutických firem finance zvlášť na to, aby propagovaly jejich léky. Kdo myslíte, že financuje CDC (Centrum pro kontrolu nemocí a prevence), FDA (Food and Drug Administration – americká obdoba našeho Ústavu pro kontrolu léčiv, která navíc zahrnuje i kontrolu potravin) atd., atd.?
APA dokonce nedávno do seznamu symptomů a známek, které by měly vést k diagnostikování ADHD u dítěte, přidala položky „dělá lehkomyslné chyby“ a „má problémy počkat, až na něj přijde řada“. To už mohli úplně klidně přidat i věci typu „během výuky chce na záchod“ nebo „vypadá dnes nějak unaveně“. Panebože!
Farmaceutická lobby vynakládá miliardy na marketing cílený na lékaře a učitele. Dokonce sponzorují i online testy a vzdělávací videa, aby lépe přesvědčili veřejnost, že dávat dětem léky na ADHD, je dobrý nápad.
A víte co?
Na to, že za těmito online stránkami a poradenskými organizacemi jsou tito marketingoví géniové, kterým jde čistě o zisk, byste nikdy nepřišli na to, pokud byste se pořádně nepodívali, kdo je sponzoruje. A kdo by se takovými věcmi zdržoval, že? Všichni máme sklon důvěřovat tomu, co si přečteme – zejména, pokud je to důvěryhodný zdroj vytvořený cíleně vládními organizacemi.
Tohle není nějaká šílená teorie o spiknutí. Nejsou to nic jen než fakta.
Udělejte si vlastní průzkum. Najděte si důvěryhodné, respektované zdroje a uvidíte. V zákulisí tohoto průmyslu je spousta lží, podvodů a zločinů. Využijte Google.
Grafy kriminálních případů a pokut farmaceutickým firmám:
http://www.omsj.org/corruption/scale-of-pharma-criminal-fraud-settlements-exposed
Když jsme se do kopání pustili, našli jsme další velice zajímavou skutečnost…
„Farmaceutické firmy dokázaly využít internetu k oslovení učitelů a k posílení jejich úlohy prodejců. Přístup k učitelům obvykle odpovídá strategiím, jimiž s farmaky seznamují lékaře.“
Desítky vzdělávacích zdrojů pro učitele se zdají být prospěšné a užitečné, ale jejich jediným účelem je prodávat léky na ADHD.
V témže článku z žurnálu PLOS Medicine najdeme dobrý příklad toho, jak jeden z takových vzdělávacích zdrojů funguje.
„Shire také financuje „ADHDSupport.com Teacher Discussion Gude“, k němuž vlastní autorská práva (Shire 2009). Na této stránce mají rodiče do online formuláře vyplnit jméno svého dítěte a zapojit učitele do další spolupráce, například otázkou: „Mohl by vás školní poradce/psycholog podpořit v tom, co děláte ve třídě?“ a „Byli byste ochotní týdně vyplňovat seznam symptomů, abychom vám mohli pomoci sledovat postup?“
Tento Průvodce je propagován na stránce, která se pod jménem „Podpora při ADHD“ zdá být informační stránkou pro spotřebitele a sama sebe popisuje jako informační středisko pro ADHD. Je to ale jen další marketingová stránka farmaceutické firmy – Shire Pharmaceuticals. Obsahuje „seznamy symptomů“ pro potvrzení ADHD u dětí a dospělých a nabízí například průvodce rozhovory a odkazuje čtenáře na webové stránky CHADD a její konference.
Bohužel se součástí tohoto systému stávají i školy. A dnes už jsou léky na ADHD nuceny užívat miliony dětí ještě předtím, než se do školy vůbec dostanou.
Překlad z webu: http://blog.