Nevíme, jestli se lněné semínko a kokosový olej vůbec dají považovat za „potravinové doplňky“, ale obojí jsou funkční potraviny, které bychom měli do našeho jídelníčku často začleňovat. Lněné semínko obsahuje prospěšnou kyselinu alfa-linolenovou (ALA), kyselinu linolenovou (LA), kyselinu olejovou (OA) a SDG (antioxidační lignany). Lněné semínko přirozeně obsahuje proteiny a vysoké množství vlákniny a také důležité minerály, jako jsou vápník, železo a hořčík.

Kokosový olej je nesmírně výživný a má mnoho pozitivních účinků na zdraví a pomáhá hojení. Své výživné hodnoty si udrží, i když s ním vaříte. Osobně věříme, že bychom neměli vařit s rostlinnými oleji nebo s oleji z různých semen (řepkový, rostlinný, slunečnicový, atp.). Díky standardní dietě máme velmi nevyvážený poměr mastných kyselin. Tyto oleje přispívají k současné epidemii obezity i k dalším zdravotním problémům a nemocím. Kokosový olej ovšem obsahuje antioxidační složky, které chrání proti škodám způsobovaným znečištěným životním prostředím a volnými radikály (nestabilní molekuly v našem těle, které v konečném důsledku vedou k různým chorobám). Jak lněné semínko, tak kokosový olej velmi účinně podporují zažívání. Pokud to ještě nevíte, zdravá střeva jsou pro celkové zdraví nesmírně důležitá. Zdrojem mnoha nemocí a zdravotních problémů bývají často právě nezdravá střeva.

Zde najdete více informací o kokosovém oleji: hrdinném ochránci našeho zdraví. Zjistěte si více informací i o Crohnově chorobě střev – mohou jí trpět i děti.

Kokosový olej (který je při pokojové teplotě v tuhém stavu) již dnes seženete prakticky všude – v různých obchůdcích se zdravou výživou nebo i například v drogeriích DM. K dostání je zcela běžně jak s přirozenou vůní kokosu, která je mu vlastní, tak této vůně šetrně zbavený. Až se budete rozhodovat, je vždy lepší zvolit bio variantu.

Osobně doma rádi používáme extra panenský kokosový olej. Můžete ho přidat do smoothie (mixovaný svěží nápoj, jehož základem je čerstvé ovoce, zelenina nebo jejich kombinace), můžete na něm vařit, můžete ho použít jako krém na pleť nebo kondicionér na vlasy. Pokud vám ho na lžičce trocha zbyde, nesmývejte ho – namažte si s ním ruce a využijte všechny jeho výživné látky!

Lněná semínka, nejlépe zlatá, můžete přidat do smoothies – děti si budou mlaskat!

Překlad z webu:  http://blog.naturalhealthyconcepts.com